Detské matrace

Keď vyberáte dieťaťu postieľku, je potrebné k nej vybrať aj vhodný matrac. Nie je to len o tom, že matrac do postieľky sedí veľkostne. Musíte zohľadniť vek vášho dieťaťa a výber materiálu. Novorodenci a dojčatá majú koľkokrát problém udržať telesnú teplotu, pretože ich malé telíčko sa ešte len vyrovnáva s okolitými teplotnými výkyvmi. Uvedomte si, že do teraz si spokojne užívalo teplúčko vo vašom brušku a zrazu ležať na niečom tvrdom a nepoddajný. Podobne je tomu, aj keď vyrastá a sú kladené požiadavky na správny vývoj chrbtice.


Ako vybrať správny matrac


Rozdeľte vývojovú etapu svojho dieťaťa na niekoľko čiastkových častí a uvidíte, že váš výber bude ďaleko jednoduchšie. Ak vychádzame z predpokladu, že malý kojenec potrebuje udržať stálu teplotu ľudského tela, prirodzene mu bude (podobne ako v matkinom lone) na matrac z kokosového vlákna v kombinácii s molitanom, ktorý je sám o sebe moc mäkký. Existujú, kde je každá strana z iného materiálu, čo je výhoda.
Novorodencom sa najviac páči kokosové vlákno, ktoré možno neskôr otočiť na pohankovú výplň. Kokosové vlákno bráni zachytávaniu baktérií a vírusov, takže vaše dieťa súčasne chráni aj proti vdychovaniu najrôznejších roztočov. Tým sa minimalizujú riziká vzniku detských alergií, ktoré rozhodne nie sú nič príjemné. Malý kojenec nedokáže povedať, že má upchatý nos. Vy tak môžete len z jeho reakcií súdiť, že je niečo v neporiadku. Matrac z kokosového vlákna je oveľa vzdušnejšie, pretože obsahuje viac pórov. To umožňuje matrac do postielky dýchať lepšie, než napríklad molitanu.


Výsledkom je zdravé a spokojné dieťa

 

18

Zdravá matrace

 Zdravie vášho dieťaťa tak úzko korešponduje s cenou, ale v tomto prípade je lepšie, si priplatiť. Termoizolačnými schopnosťami oplýva najviac kokosové vlákno, preto je najvhodnejším variantom práve pre novorodenca. Tiež sa mu nič nestane, keď dieťa nešťastnou náhodou premočí plienku k matracu.

To súvisí aj s voľbou poťahu. Všímajte si preto praktickosti vašej matraca, čo sa týka poťahu. Snímateľné prešívané poťahy znesú tekutinu, pohánka nie. Je teda lepšie, keď je poťah súčasťou, pretože ochráni aj životnosť vašej matraca. Cirkulácia vzduchu v matraci je dôležitá, pretože zvyšuje jej pružnosť. Zároveň lepšie pohlcuje pot a vlhkosť. Vaše dieťatko nesmie ležať v mokre, pomočené ani spotené. Zaslúži si vašu pozornosť, ktorá súvisí so starostlivosťou, ktorá mu dopraje maximálny komfort. Matrac zodpovedajúce hygienickým požiadavkám vašich detí sú dobrou voľbou, pretože certifikát nedostávajú len tak náhodou, ale kritériá sú tu ukazovateľom ich kvality.


Doplnky k matracu froté poťahy


Ako sme tu korešpondovali, že ochrana matraca je rozhodujúca, tak ju naozaj nepodceňujte. S poťahom tak dieťaťu zaistíte príjemný povrch, ale predĺžite súčasne aj životnosť matraca. Najlepšie sú snímateľné poťahy, ktoré možno prať v práčke. Poťah bude krásne voňať a dávať lôžku potrebnú čistotu bez výskytu alergénov. Biela farba je naviac skvostná a k bábätku proste dokonale pasuje. Ochráni matrac pred znečistením, čo je tiež výhoda. Ak sa dieťa v postieľke vymočí, stačí ho sňať z matraca a vyprať v práčke. Je to jednoduché a účelné. Nemusíte tak žmýkať celú matraci, ktorú by ste týmto spôsobom určite znehodnotili.


Dokonalé spinkanie kráľovských radov


K matracu vyberte dieťaťu súčasne aj vyhovujúce postieľku, rošt a obliečky. Jedine tak zaistíte všetko potrebné k tomu, aby sa vo svojej postieľke cítilo bezpečne a pohodlne. Dieťa sa potrebuje pritúliť k príjemnému materiálu, ktorým mu dáte najavo, že keď sa netlačí k vám, tak je tento spôsob vlastne veľmi podobný. Postieľka by pre neho mala byť akási náhradka vás. Len si spomeňte, keď ste svoje malé bábätko tlačila v náručí a hojdali ho, kým nezaspal. Postieľka sa tak v rôznych vývojových období stáva pre dieťa najprv útočiskom, hračkou a potom, keď dospejú, tak len miestom pre prespanie. Myslite na každý detail a súčasne s posteľou a matracom, vyberajte aj ďalšie komponenty, ktoré mu umožnia rozohrať poznávacie procesy, najmä fantáziu. Látkové domčeky v spodnej časti postele pre deti uspokojí malú princeznú, ale aj princa, ktorý túži mať svoj ​​vlastný kouteček na hranie, kde ho nikto nebude rušiť. Tiež dekory s jeho obľúbenými hrdinami urobí svoje.


Kvalita spánku je podstatná


Pre dieťa je kvalita spánku rozhodujúca. Keď rastú zúbky alebo ho trápia prdíky” zrejme celú noc spať nebude. Doprajte mu kvalitný matrac, ktorá mu umožní sladký spánok a nežné prebudenie. Jeho zlú matracov môžete trpieť aj vy. Ruku na srdce, koľkokrát za noc k svojmu dieťaťu musíte vstať, že plače? Vyskúšajte výmenu matrace, postieľky, obliečky, vyvetrajte miestnosť pred spánkom, atď. Je veľa spôsobov, ako prísť na to, že dieťaťu chýba komfort v postieľke. Či už je to v najčastejších prípadoch plač alebo tvár bez náznaku úsmevu či neprirodzená poloha, súvisieť to s matracom naozaj môže. Konzultujte stav vášho dieťatka s lekárom a trebárs aj on vám poradia, čo bude pre vaše dieťa najvhodnejšie.


Zhrnutie


Matrac je síce čiastkové súčasť postele, ale teraz už viete, že na nej naozaj moc záleží. Kokosové vlákno je pre bábätká možnosť, ako sa čo najviac priblížiť pohodlie, ktoré sa odohrávalo v mamičkinom brušku. Pod kokosovou vrstvou môže byť pridaný molitan alebo z druhej strany pohánka. Matrac tak jednoducho otočíte a pre dieťa vzniká ďalšia možnosť spanie v neskoršom veku s pohánkou, napr. Od troch rokov. Pre deti s väčšou postieľkou, je pre tvarovanie chrbtice vhodná penový matrac z rôznych druhov (PUR, studená, lenivá). Dokonale sa prispôsobí tvaru tela a polohe dieťaťa. Nebude tak nesvoje, že ho niekde niečo tlačí.