5 dôvodov, prečo dieťaťu vyberať kvalitný matrac

Pod pojmom kvalitný detský matrac si zrejme každý predstavíme matrac inú. Potom si ju aj tak vyberieme, ale čo naše deti? Sme zodpovední za ich zdravie, pretože si matrac zatiaľ samé nevyberú. Mali by sme k takému úlohe pristúpiť cielene s ohľadom na vek, pretože jedine tak nám budú krásne spinkať celú noc, nebudú trpieť alergiami z roztočov, chybami chrbtice, atď.


Minimalizácia alergénov

 

18

Matrace pre zdravý spánok

Alergény, ktoré prúdi ovzduším, sadajú aj na posteľ a matrac vášho dieťaťa. Keď kúpite správny matrac, súčasne s ňou sa zbavíte veľkej časti alergénov. Vaše dieťa tak nebude vystavované alergénom, preto sa minimalizuje riziko vzniku alergických prejavov.

Niekto trpí na kožné vyrážky, iný na vodnatý sekrét z nosa, ale bohužiaľ sa môže prejaviť dychovými ťažkosťami v podobe astmy. Matrac s kokosovým vláknom alebo pohánka sú ideálne svojou štruktúrou, pretože sa v nich prach neusadzuje. Ich póry sú ďaleko od seba a umožňujú prúdenie vzduchu. Vaše dieťa je tak dokonale chránené. Ako bonus k matracom navyše aj hypoalergénne poťahy, ktoré zabraňujú zachytávaniu prachu. Pri znečistení sa dajú z matraca sňať a jednoducho vyprať v práčke.


Správny vývoj chrbtice


So správnou voľbou matrac sa deťom súčasne tvaruje aj chrbticu. Anatomické zakrivenie bez vád je pre vás určite dôležité. Nechcete predsa, aby išlo dieťa sa školské taškou do školy a malo chybné držanie tela? Stačí sa nad tým len zamyslieť a kúpiť matrac takú, ktorá vždy bude korešpondovať s jeho vekom. Bábätkám svedčí matrac z kokosového vlákna v kombinácii s molitanom (matrac zmäkčí, ale nie zase toľko). Od troch rokov pokojne môžete matrac otočiť, ak je z druhej strany pohánková. Ďalej je to už viacmenej na vás, ale odporúčame vám matrac z PUR peny, ktorá dokonale kopíruje postavenie chrbtice pri ležaní. Pamäťovej peny sa dnes vyrábajú v mnohých prevedeniach (lenivá, studená, PUR). Tiež v podobe malých sendvičov alebo taštičiek s anatomickými zónami.


Záruka zdravé spánkovej hygieny


Keď vyberiete správne, vaše dieťa bude pokojnejšie a nerušene spať. Mnohokrát je to práve zlou matracov, že sa budí a plače. Vy si hovoríte, čo všetko mám ešte urobiť, aby sa upokojilo? Hráte mu maňáskové divadlo pri posteli, držíte ju za ruku, ale stále to nie je ono. Po zaspaní sa zobudí a zase treba plače. Možno ste vyskúšali všetko možné, ale nenapadlo vás, že máte starú matrac. Samotný molitan je retro”, ktoré v sebe navyše zadržiava dosť prachu. Je lepšie, keď je molitanová vrstva medzi kokosovým vláknom alebo pohánkou. Ak sa vyhnete molitanu, tak pre staršie dieťa sa javí vhodné už zmieňované penové matrace. Deti sa menej budí a vstávajú odpočinuté.


Ako sa spozná kvalitný matrac


Kvalitný matrac na oko samozrejme nespoznáte. Buď jej skúsite v obchode jemným stlačením a dúfate, že doma aj bez atestu prejde alebo ju kúpite rovno s atestom a hygienickými požiadavkami. Lepšie je do matraca investovať, zvlášť potom, pokiaľ ide o deti. Ich chrbtica je krehkejšie a mäkšie, ešte sa len formuje. Jej dvakrát esovitej zakrivenie zaistí matrace s atestom, ktorá prešla radom kontrol. Je osvedčeným spôsobom, ako vašim deťom nedeformovat chrbát. S voľbou matrace hrá úlohu samozrejme aj veľkosť, ktorá by mala sadnúť veľkosťou, ale aj dizajnom.
Zdravie detí by sme mali podporovať a nie im ho ničiť v detstve. Kokosové vlákno je ideálnou možnosťou, ako si poradiť v jeho najútlejšom veku, s pohánkou nič nepokazíte v predškolskom veku as tvarujúci penou si dieťa príde na svoje, keď chodia do školy. V lavicu tak sedí celý deň a predsa len je to na jeho chrbátik nápor. Chce to vždy zohľadniť potreby dieťaťa v každom veku. S matracom nezabudnite ani na rošt a čisté farebné obliečky. Posteľ by mala spĺňať zároveň aj estetické hľadisko.