Ako sa dieťaťu postarať o príjemný spánok

Deti od prírody tvorovia zvedaví a skúša našej trpezlivosť, to je jasné. Napadlo vám však niekedy, že sa mu nechce do postele z toho dôvodu, že sa mu v nej zle spí? Možno nie a brali ste to rovno tak, že hnevá a nepočúva.
Opýtajte sa ho na rovinu, či sa mu postieľka takto páči. Ak nie, tak premýšľajte o náprave. Trebárs by si ju zamiloval, keby ho v postieľke obklopoval jeho obľúbený hrdina z večerníčku alebo postavička od Walta Disneyho. Dnes sú možnosti trochu inde, než tomu bolo predtým.


Iné potreby má bábätko, iné väčšie dieťa

 

8

Príjemný spánok

Iste bábätko naučiť spať len tak nepôjde, než si zvykne, že je v postieľke samo, ale väčšie dieťa už musíte viesť tým správnym smerom. Malému bábätku zaistíte na spanie príjemnú klímu, pohodlnú postieľku s možnosťou zvesenia bočnice a prisunutie k vašej posteli, uspokojíte jeho biologické potreby a už vás zrejme moc nič nenapadne (okrem kolotoče nad postieľku, tlmeného osvetlenia a muzikoterapia).
U väčšieho dieťaťa je nutné zohľadniť aj estetickú stránku veci a naučiť ho režimu. Musí vedieť, že si vyčistí zúbky, umyje sa a pôjde do svojho kráľovstva. Postieľka by k nemu mala pasovať vo všetkých ohľadoch. Nemala by byť ani veľmi veľká, ani malá, skrátka tak akurát (kým bábätká majú radšej menšie).
Väčšie deti si pripadajú dôležito, keď im dovolíte konečne spať vo veľkej posteli, akú máte vy. V rôznych vývojových obdobiach, tak dieťaťu tvarujete” jeho osobnosť. Snažte sa teda prispôsobiť jeho potrebám v každom veku, ale zase ho nerozmazlit (vysvetliť, prečo bude táto postieľka pre neho lepšie). Zaistite optimálnu klímu, aby mu nebolo teplo ani zima.


Estetickosť vyšší cit, ktorý sa utvára postupne


S príchodom bábätka uvidíte sami, že k spokojnému zaspávaniu, čo sa týka postieľky, postačí kvalitné prevedenie, kokosový matrac a uspokojenie základných potrieb. Pocit istoty a bezpečia zaistíte tak, že k nemu vstanete, keď plače a zistíte, kde je príčina. Niekedy však dieťa plače, aj keď si myslíte, že príčina bola nájdená.
Nie je to jednoduché, rovnako ako u batoľaťa. To prežíva obdobie prvého vzdoru, kedy na všetko hovorí “Nie”, takže vy prakticky neviete, ako na neho. Rozvíja sa mu totiž vyššia city, zatiaľ čo u bábätka postačovala láska, neha a dotyk. , to chce ešte vymyslieť dizajn postieľky. Sadnite si spolu a vyberte postieľku, ktorá sadne, ako materiálom, tak i tým, ako vyzerá. Predávajú sa postieľky s nalepovacími dekoráciami zvieratiek, látkové domčeky pod vyvýšenú postieľku, šmykľavky, atď.


Stále však myslite na pocit bezpečia


Nezabúdajte na to, že dieťa by stále malo mať pocit bezpečia. Spanie hore je lepší v predškolskom veku (v prípade poschodovej postele). Tiež zábrany nevyhnutnou súčasťou postieľky, ktorá v deťoch vyvoláva pocit istoty, že nespadne. Najprv po celej dĺžke, potom napr. Len pri hlave (detské) stoly.
Bezpečie tiež deťom dodávate tak, že im pred spaním prečítate rozprávku, pohladíte je, dáte im pusu na dobrú noc, necháte rozsvietené malé tlmené svetlo alebo pustíte na stenu premietač s oblohou plnou hviezdičiek. Sami nájdete spôsob, ktorým prídete na to, čo sa deťom pred spaním páči. Každé dieťa je totiž individualita, takže to, čo uspelo u dieťaťa vašej kamarátky alebo kamaráta, nemusí zabrať .


Doplnky k posteli


Súvisí jednak s estetickosťou, ale aj s pohodlím. Súčasťou postieľky by mala byť kvalitná matrac (kokos, pohánka v kombinácii s molitanom), vhodne zvolený rošt, ale aj materiál. Tvrdený plast sa dostáva do popredia a deti si ho obľúbili. Klasikou však zostáva naďalej drevo masív, ktoré nevyjde (detský stôl) z módy nikdy.
Doprajte dieťaťu moderné obliečky, v ktorom sa mu bude dobre zaspávať. Jahůdková aviváž dokáže zázraky, rovnako ako správna voľba materiálu obliečky bavlna, krep, flanel a ako inak, než obrázky.
Venujte sa aj prostredie okolo postieľky (nebesia, samolepky na stenu, zaoblený nábytok, koberec s nižším vlasom, dostatok úložných priestorov).